Generatieve AI
in de juridische praktijk
Dr. Wim De Mulder (KU Leuven)
Webinar op donderdag 25 februari 2027
Wenst u meerdere opleidingen
te volgen bij LegalLearning?
Overweeg dan zeker onze voordeelformules!
Krijg toegang tot +250 opleidingen
Live & on demand webinars
Met tussenkomst van de kmo-portefeuille
Koop-verkoop van onroerend goed:
obstakels uit de praktijk
Mr. Jérémy Vanderheyde en mr. Karel Veuchelen
(Scale / Schoups)
Webinar op donderdag 19 november 2026
Verzekeringspolissen:
clausules die aanleiding kunnen geven tot discussies
Mr. Sandra Lodewijckx (Lydian)
Webinar op vrijdag 25 september 2026
Boek 7 BW inzake bijzondere contracten is goedgekeurd! (Eubelius)
Auteur: Eubelius
Na een lang proces is het eindelijk zo ver: Boek 7 BW inzake bijzondere contracten werd op 16 juli 2026 goedgekeurd in de Kamer.
Nieuw kader voor bijzondere contracten
Boek 7 BW bevat een wettelijk kader voor volgende bijzondere contracten:
-
koop en ruil,
- huur en bruikleen,
-
dienstencontracten (waaronder lastgeving, bewaargeving en onroerende dienstencontracten),
-
bepaalde kanscontracten,
-
sekwester en dading.
In het goedgekeurde wetsvoorstel zijn nog geen bepalingen opgenomen voor de leningsovereenkomst. Die bepalingen maken het voorwerp uit van een afzonderlijke tekst (die momenteel aan een publieke consultatie wordt onderworpen) en zullen later worden ingevoegd in Boek 7 BW onder Titel 5.
Belangrijke nieuwigheden
Zoals bij de andere nieuwe boeken van het BW, bevat Boek 7 BW enerzijds (her)codificatie van regels die we reeds kennen en anderzijds belangrijke nieuwigheden en moderniseringen.
Een van de vele nieuwigheden is de regeling voor conforme levering bij koop, huur en diensten, en de bijzondere termijnregeling die eraan gekoppeld is.
In navolgende afzonderlijke bijdragen zullen we de komende weken de belangrijkste nieuwigheden per bijzonder contract onder de aandacht brengen.
Er blijft een belangrijke mate van contractvrijheid
Boek 7 BW is in principe van aanvullend recht, tenzij uit de tekst of de draagwijdte van een wetsbepaling blijkt dat deze een karakter van dwingend recht of van openbare orde heeft. Partijen behouden dus in belangrijke mate hun contractvrijheid om hun bijzondere contracten zelf in te vullen en vorm te geven.
Hier en daar zijn er wel regels van dwingend recht, en zelfs van openbare orde. Dit is bijvoorbeeld het geval voor de regels inzake consumentenkoop en de tienjarige aansprakelijkheidsregel voor stabiliteitsbedreigende conformiteitsgebreken.
Inwerkingtreding
De wetgever voorziet in een overgangsperiode van 12 maanden. De regels zullen bijgevolg in werking treden op de eerste dag van de twaalfde maand na publicatie ervan in het Belgisch Staatsblad.
Boek 7 BW zal alleen van toepassing zijn op de bijzondere contracten die na de inwerkingtreding worden gesloten.
Bron: Eubelius
» Bekijk alle artikels: Verbintenissen & Goederen














