Mag je aan je werknemers of klanten een vaccinatiebewijs vragen? (Mr. Franklin)

Auteur: Olivier Sustronck (Mr. Franklin)

Publicatiedatum: 06/08/2021

Sinds mijn terugkeer uit verlof kreeg ik reeds meerdere vagen van cliënten of zij aan hun personeelsleden een vaccinatieplicht kunnen opleggen. In de VS hebben Google en Facebook reeds soortgelijke maatregelen aangekondigd waarbij de toegang tot hun gebouwen zal ontzegd worden aan niet-gevaccineerden. Maar is dit in België ook mogelijk?

Mag ik als werkgever een vaccinatiebewijs vragen van mijn werknemers?

Neen dat mag niet. De wegeving en in het bijzonder de GDPR is hier erg duidelijk in. De vaccinatiestatus van een persoon is een gezondheidsgegeven. Gezondheidsgegevens zijn een bijzondere categorie van persoonsgegevens en de GDPR verbiedt de verwerking van gezondheidsgegevens, tenzij een uitdrukkelijke uitzondering voorzien in artikel 9.2 GDPR van toepassing is. Zo een uitzondering kan een wettelijke bepaling zijn of de vrije uitdrukkelijke toestemming van de betrokkene.

Thans is er geen enkele wettelijke bepaling die het voorlegt om een vaccinatiebewijs voor te leggen aan een werkgever, zelfs niet in gevoelige sectoren zoals de zorg. Dat een arbeidsreglement zou gelijkgesteld worden aan een wettelijke bepaling zoals opgelegd in artikel 9 van de GDPR, zoals in sommige mediaberichten gesuggereerd wordt, klopt niet.

Ook het vragen van toestemming is moeilijk. Toestemming moet overeenkomstig de GDPR steeds vrij gegeven kunnen worden. Een werkgever kan aldus geen gevolgen koppelen aan een weigering van de werknemer om deze gegevens te delen. Daarenboven ligt het geven van toestemming voor de verwerking van persoonsgegevens sowieso moeilijk tussen werknemers en werkgevers daar er van uitgegaan wordt dat een werknemer door de gezagsrelatie maar moeilijk een vrije toestemming kan geven aan zijn of haar werkgever.

Kan een werkgever aan de arbeidsgeneesheer vragen welke werknemers zich hebben laten vaccineren tegen Covid?

Neen, dit mag niet. Dit zou niet alleen de bescherming van de persoonsgegevens van de werknemers schenden, maar ook het beroepsgeheim van de arbeidsgeneesheer indien deze gegevens van medische dossiers zou meedelen aan de werkgever. Ook in deze situatie zou er een uitdrukkelijke wettelijke bepaling nodig zijn om dergelijke deling mogelijk te maken.

Kan ik als winkel of onderneming een vaccinatiebewijs vragen aan klanten?

Ook aan klanten kan geen vaccinatiebewijs gevraagd worden, om dezelfde reden als hierboven weergegeven. Aan de klant zou wel uitdrukkelijk toestemming kunnen gevraagd worden. De onderneming mag hier echter geen gevolgen aan koppelen. Als de klant de toegang tot het restaurant, de onderneming of winkel ontzegd wordt omdat hij geen bewijs van vaccinatie wil of kan voorleggen, dan is die toestemming niet vrij, en kan toestemming niet worden gebruikt als geldige rechtsgrond voor de verwerking.

Bijkomende informatie rond welke maartegelen een werkgever kan nemen in het kader van COVID kan u vinden in deze vroegere post of op de website van de Gegevensbeschermingsautoriteit.

Lees hier het originele artikel