Overeenkomsten met externe consultants:
aandachtspunten anno 2025

Mr. Dieter Dejonghe en mr. Ines Vandevelde

(Claeys & Engels)

Webinar op donderdag 15 mei 2025


Het gebruik van AI Chatbots en AI Agents in het handelsverkeer: juridische aandachtspunten

Mr. Lynn Pype en mr. Liesa Boghaert (Timelex)

Webinar op dinsdag 10 juni 2025


Intellectuele rechten: recente ontwikkelingen

Dr. Nele Somers (Artes)

Webinar op dinsdag 20 mei 2025


Cryptomunten anno 2025:
een stand van zaken

Mr. Jonas Helaut en mr. Mégdi Zagheden

(Everest Advocaten)

Webinar op donderdag 12 juni 2025


Wenst u meerdere opleidingen
te volgen bij LegalLearning?

Overweeg dan zeker ons jaarabonnement 

 

Krijg toegang tot +150 opleidingen

Live & on demand webinars

Voor uzelf en/of uw medewerkers

Is uw organisatie klaar voor de nieuwe cybersecurity-verplichtingen van NIS2? (Eubelius)

Auteurs: Anneleen Van de Meulebroucke en Helena Schellekens (Eubelius)

De NIS2-richtlijn bouwt voort op de eerdere NIS1-richtlijn (2016/1148/EU) en biedt een Europees kader voor maatregelen voor het beheer van cyberbeveiligingsrisico’s. Ze voert een hoog gezamenlijk niveau van cyberbeveiliging in de Unie in (“NIS2-richtlijn” of “NIS2”). Op 18 april 2024 werd de Belgische wet tot omzetting van de NIS2-richtlijn in de Kamer aangenomen.

In twee eerdere bijdragen informeerden wij u over de publicatie van de wet van 7 april 2019 die een kader vaststelt voor de beveiliging van netwerk- en informatiesystemen van algemeen belang voor de openbare veiligheid (zie hier) en over het Koninklijk Besluit van 12 juli 2019 dat de toepassing van bepaalde regels nader bepaalt (zie hier). De wet en het koninklijk besluit zetten de NIS1-richtlijn om in Belgische wetgeving en introduceerden verplichtingen om incidenten te melden voor aanbieders van essentiële diensten, zoals energie, gezondheidszorg of vervoer, en voor digitaledienstverleners.

De NIS2-richtlijn heeft een ruimer toepassingsgebied dan de NIS1-richtlijn door onder meer (i) de categorieën van sectoren en activiteiten uit te breiden die onder de cyberbeveiligingsverplichtingen zullen vallen, (ii) nieuwe maatregelen voor het beheer van cyberbeveiligingsrisico’s en meldingsverplichtingen voor incidenten op te leggen, (iii) de samenwerking tussen de lidstaten te versterken, en (iv) een strenger toezichts- en handhavingssysteem vast te stellen.

De lidstaten hebben tot 17 oktober 2024 de tijd om de NIS2-richtlijn in hun nationale wetgeving om te zetten. Op 10 november 2023 keurde de Ministerraad voorontwerpen goed van wet en van koninklijk besluit tot omzetting van de NIS 2-richtlijn in Belgisch recht. De wet werd op 18 april 2024 in de Kamer aangenomen en zou in werking treden op 18 oktober 2024. Het koninklijk besluit tot uitvoering van de wet is nog niet finaal aangenomen.

Cyberincidenten komen elke dag voor. Investeren in goede cyberbeveiliging en opvolging ervan loont. Eubelius staat u graag bij met advies, het opstellen van een beveiligingsbeleid, de opleiding van uw personeel, audits en uw voorbereiding en aanpak van cyberincidenten.

Bron: Eubelius

» Bekijk alle artikels: IT & IP

Boeken in de kijker: