Overname van een handelszaak:
15 knelpunten onder de loep
Mr. Vanessa Ramon en mr. Mariël Van Vynckt (Cygnus Advocaten)
Webinar op donderdag 18 maart 2027
Zekerheden anno 2026:
een update aan de hand van wetgeving en rechtspraak
Mr. Ivan Peeters (NautaDutilh)
Mr. Philip Van Steenwinkel (Hogan Lovells)
Webinar op donderdag 19 november 2026
Generatieve AI
in de juridische praktijk
Dr. Wim De Mulder (KU Leuven)
Webinar op donderdag 25 februari 2027
Wenst u meerdere opleidingen
te volgen bij LegalLearning?
Overweeg dan zeker onze voordeelformules!
Krijg toegang tot +250 opleidingen
Live & on demand webinars
Met tussenkomst van de kmo-portefeuille
Verzekeringsrecht:
recente wetgeving en rechtspraak anno 2027
Mr. Sandra Lodewijckx (Lydian)
Webinar op vrijdag 19 maart 2027
Bestuurdersaansprakelijkheid
bij cyberincidenten
Dhr. Bernd Fiten en dhr. Bram Goetry (CRANIUM)
Webinar op vrijdag 29 januari 2027
Rechtsvordering uit handelsagentuur-overeenkomst of uit een collectieve verzekeringsovereenkomst? Cassatie-arrest van 25 oktober 2024 (LegalNews)
Auteur: Marc vandecasteele (LegalNews)
Arrest van het hof van beroep te Antwerpen van 2 mei 2023
De appelrechter oordeelt niet dat de verweerster haar vordering steunt op een handelsagentuurovereenkomst, maar wel dat zij haar vordering baseert op de contractuele relatie tussen de partijen, hetzij de collectieve verzekeringsovereenkomst, en het kapitaal van die verzekeringsovereenkomst tevens te kwalificeren is als commissie in het kader van een onderliggende handelsagentuurovereenkomst tussen de eiseres en de verweerster.
De visie van het Hof van Cassatie
Krachtens artikel 26 Wet handelsagentuurovereenkomst, thans artikel X.24 WER, verjaren rechtsvorderingen die ontstaan uit een handelsagentuurovereenkomst, een jaar na het eindigen van de overeenkomst of vijf jaar na het feit waaruit de vordering is ontstaan zonder dat deze termijn langer mag duren dan een jaar na het eindigen van de overeenkomst.
Een rechtsvordering tot vergoeding van schade van de derde-begunstigde ten aanzien van de verzekeringnemer die is ontstaan uit een collectieve verzekeringsovereenkomst, waarbij de begunstigde de verzekeringnemer verwijt ten onrechte het kapitaal van die overeenkomst, dat tevens te kwalificeren is als commissie in het kader van een onderliggende handelsagentuurovereenkomst tussen de verzekeringnemer en de begunstigde, te hebben teruggeëist van de verzekeraar naar aanleiding van de beëindiging van die handelsagentuurovereenkomst, is geen rechtsvordering ontstaan uit de handelsagentuurovereenkomst.
Aldus is deze rechtsvordering niet onderworpen aan de verjaringstermijn zoals bedoeld in artikel 26 Wet handelsagentuurovereenkomst, thans artikel X.24 WER.
Het is niet tegenstrijdig, enerzijds, te oordelen dat de vordering van de verweerster is gesteund op de contractuele relatie tussen de partijen, hetzij de collectieve verzekeringsovereenkomst en dat het kapitaal van die verzekeringsovereenkomst tevens te kwalificeren is als commissie in het kader van een onderliggende handelsagentuurovereenkomst tussen de eiseres en de verweerster, en, anderzijds, te oordelen dat deze vordering, wat de verjaring betreft, niet is onderworpen aan de handelsagentuurwetgeving.
» Bekijk alle artikels: Handel & Consument, Verzekeringen & Aansprakelijkheid

















