Generatieve AI
in de juridische praktijk
Dr. Wim De Mulder (KU Leuven)
Webinar op donderdag 25 februari 2027
Wenst u meerdere opleidingen
te volgen bij LegalLearning?
Overweeg dan zeker onze voordeelformules!
Krijg toegang tot +250 opleidingen
Live & on demand webinars
Aansprakelijkheid voor gebrekkige producten:
de uitbreiding van Boek 6 BW
(inclusief handboek)
Dhr. Constant De Koninck (Rekenhof)
Webinar op donderdag 20 mei 2027
Antiwitwaskader:
de fundamentele wijzigingen
vanaf 10 juli 2027
Mr. Stijn De Meulenaer (Everest)
Webinar op vrijdag 16 april 2026
Overname van een handelszaak:
15 knelpunten onder de loep
Mr. Vanessa Ramon en mr. Mariël Van Vynckt (Cygnus Advocaten)
Webinar op donderdag 18 maart 2027
Rechten van consumenten op het gebied van leasing en de financiering van motorvoertuigen. Arrest van het Hof van Justitie (LegalNews)
Auteur: Marc Vandecasteele (LegalNews)
Verschillende consumenten hadden bij de rechter in eerste aanleg Ravensburg (Duitsland) aangevoerd dat zij rechtsgeldig de lease- of kredietovereenkomsten hadden herroepen die zij hadden gesloten met aan autofabrikanten verbonden banken (BMW Bank, Volkswagen Bank en Audi Bank). Deze overeenkomsten hadden respectievelijk betrekking op een leaseauto zonder aankoopverplichting en op de financiering van een tweedehandsauto.
In het geval van de leaseovereenkomst had de consument zich begeven naar een autodealer die gemachtigd was om informatie over dergelijke overeenkomsten te verstrekken, waarna direct tussen die consument en de bank een overeenkomst was gesloten via een middel voor communicatie op afstand. In het geval van de kredietovereenkomsten traden de dealers op als tussenpersonen van de banken. Alle betrokken consumenten hebben de overeenkomst meerdere maanden of zelfs jaren na sluiting ervan herroepen. Een van hen had gebruikgemaakt van zijn herroepingsrecht nadat het krediet al volledig was terugbetaald. Zij meenden dat de Unierechtelijke herroepingstermijn van 14 dagen niet was ingegaan omdat zij bij de sluiting van de overeenkomst onvoldoende waren geïnformeerd over hun rechten en verplichtingen. De banken betoogden op hun beurt dat herroeping na het verstrijken van zo veel tijd hoe dan ook als misbruik moet worden aangemerkt.
De rechter in eerste aanleg Ravensburg had het Hof hierover vragen gesteld.
Het Hof van Justitie heeft op 21 december 2023 beslist dat in het geval van een leaseovereenkomst zonder aankoopverplichting voor de consument geen herroepingsrecht voortvloeit uit het Unierecht. In het geval van een kredietovereenkomst die is gesloten met het oog op de aanschaf van een voertuig, kan de consument daarentegen – zonder rechtsmisbruik – zijn herroepingsrecht te allen tijde uitoefenen, zolang hij geen volledige en nauwkeurige informatie heeft ontvangen over zijn rechten en verplichtingen en de overeenkomst nog in uitvoering is, dat wil zeggen gewoonlijk vóór de laatste aflossingstermijn.
» Bekijk alle artikels: Handel & Consument


















