Ondernemingscontracten redigeren:
mogelijke valkuilen (inclusief boek)
Mr. Arie Van Hoe (Janson)
Mr. Olivier Vanden Berghe (Liedekerke)
Dhr. Dirk Deschrijver (Legal Advisor)
Dhr. Marc Taeymans (Thomas More Hogeschool)
Webinar op donderdag 2 oktober 2025
Procederen bij hoogdringendheid
in ondernemingszaken:
een praktische handleiding
Mr. Kim Swerts (Andersen in Belgium)
Webinar op donderdag 6 november 2025
Intellectuele rechten: recente ontwikkelingen
Dr. Nele Somers (Artes)
Webinar op vrijdag 10 oktober 2025
SUMMER DEAL 2025
10 webinars on demand naar keuze
10 webinars on demand voor €595
OVB – IBJ – ITAA – FSMA – BIV – NKN – Sam-Tes
Internationale koop- en verkoopovereenkomsten: een aantal knipperlichten onder de loep
Mr. Kim Swerts (Andersen in Belgium)
Webinar op vrijdag 10 oktober 2025
Prijszetting in het kader van M&A
Mr. Francis van der Haert (Cazimir)
Webinar op dinsdag 14 oktober 2025
Productaansprakelijkheid. Akkoord bereikt op 14 december 2023 over een nieuwe Europese richtlijn (LegalNews)
Auteur: Marc Vandecasteele (LegalNews)
Het doel van de herziene productaansprakelijkheidsrichtlijn is om uniforme regels op te stellen voor lidstaten, te zorgen voor een goede werking van de digitale en circulaire economie en slachtoffers van beschadigde of defecte producten te helpen een eerlijkere schadevergoeding te krijgen.
Toepassingsgebied van de herziene aansprakelijkheidsregels
Om de veranderingen in de digitale en groene wereld beter te weerspiegelen, moet de bestaande definitie van een product worden uitgebreid met software-updates, artificiële intelligentie of digitale diensten (bv. robots, drones of smart-homesystemen).
Tegelijkertijd sluiten de herziene regels open source of vrije software uit van het toepassingsgebied, omdat dergelijke software afhankelijk is van verbeteringen van gebruikers. De ontwikkelaars kunnen dus niet aansprakelijk worden gesteld voor schade die door andere gebruikers kan worden veroorzaakt.
Schade
Momenteel erkent de richtlijn alleen fysieke schade als een legitieme reden om schadevergoeding te eisen. Onder de nieuwe regels zal het mogelijk zijn om compensatie te vragen voor medisch erkende psychologische schade, waarvoor therapie of medische behandeling nodig is. Er kan ook schadevergoeding worden geëist voor de vernietiging of onomkeerbare beschadiging van gegevens (bijvoorbeeld het wissen van bestanden van een harde schijf).
Aansprakelijkheid
Volgens de herziene richtlijn moet er altijd iemand in de EU aansprakelijk kunnen worden gesteld voor schade door een defect product, zelfs als het product buiten de EU is gemaakt. Dit kan de importeur zijn of een vertegenwoordiger van de fabrikant. Als er geen aansprakelijk bedrijf is, kunnen consumenten nog steeds compensatie krijgen via nationale regelingen.
» Bekijk alle artikels: Handel & Consument