De belangrijkste nieuwigheden
voor de bouw- en vastgoedsector in 2025:
het Federaal regeerakkoord en Boek 7
Mr. Marco Schoups, mr. Jens Rediers
en mr. Jef Feyaerts (Schoups)
Webinar op donderdag 3 juli 2025
Wenst u meerdere opleidingen
te volgen bij LegalLearning?
Overweeg dan zeker ons jaarabonnement
Krijg toegang tot +150 opleidingen
Live & on demand webinars
Voor uzelf en/of uw medewerkers
Boek 6 BW en de begrippen
‘fout’, ‘schade’ en ‘causaal verband’:
wat is er behouden en wat is nieuw?
(inclusief handboek)
Prof. dr. Britt Weyts (UAntwerpen)
Webinar op vrijdag 4 juli 2025
Boek 7 BW. Nieuwe regels voor
bijzondere contracten op komst
Prof. dr. Thijs Tanghe en mr. Tijl Eggers (Eubelius)
Webinar op dinsdag 21 oktober 2025
Samenwerkingsvormen in de bouw:
een praktijkgericht overzicht van diverse contracten
Mr. Jens Rediers, mr. Jef Feyaerts
en mr. Sophie De Krock (Schoups)
Webinar op dinsdag 10 juni 2025
Contracten anno 2025
Concrete vragen over samenloop tussen contractuele en buitencontractuele aansprakelijkheid en over de aansprakelijkheid van hulppersonen
Prof. dr. Ignace Claeys en prof. dr. Thijs Tanghe (Eubelius)
Webinar op donderdag 3 juli 2025
Pas op met ‘koop op plan’ (Akurad)
Auteur: Tomas Merckx (Akurad)
Een ‘koop op plan’ is wat het zegt: u koopt een huis dat enkel nog maar op plan bestaat.
De promotor bouwt geen huis voor u, maar u koopt het huis dat hij zal bouwen.
Dat lijkt hetzelfde, maar is het niet.
Anders dan bij aanneming is de controle van de klant bij een koop op plan beperkt tot de vaststelling van zichtbare gebreken. De koper op plan heeft amper of geen controle op de intrinsieke kwaliteit van de woning, waaronder de gebruikte materialen en technieken.
Vele bouwpromotoren hebben voldoende beroepseer om daar geen misbruik van te maken, maar zoals in elke beroepsgroep zijn er die dat wél doen. De Wet Breyne voorziet dan wel dat de plannen en de bestekken bij de overeenkomst moeten gevoegd worden, maar deze verplichting wordt vaak heel summier ingevuld.
Komt daarbij dat de promotor-verkoper zich nogal eens het recht voorbehoudt het lastenboek eenzijdig te wijzigen op bepaalde technische punten (wat soms zelfs de nietigheid van het beding kan betekenen).
Het staat de promotor bovendien vrij om met zo goedkoop mogelijke onderaannemers te werken als hij wil. Om pottenkijkers te vermijden wordt dan aan de klant verbod opgelegd de werf te betreden tijdens de uitvoering van de werken, op straffe van ontbinding van het contract.
Wees dus voorzichtig en informeer u op voorhand over de betrouwbaarheid van de promotor-verkoper.
Voor zover de overeenkomst onderhandelbaar is, is het raadzaam om bedingen zoals de eenzijdige aanpasbaarheid van het lastenboek en het verbod om de werf te betreden, te laten verwijderen.
» Bekijk alle artikels: Bouw & Vastgoed, Verbintenissen & Goederen