Bestuurdersaansprakelijkheid
bij cyberincidenten
Dhr. Bernd Fiten en dhr. Bram Goetry (CRANIUM)
Webinar op vrijdag 29 januari 2027
Generatieve AI
in de juridische praktijk
Dr. Wim De Mulder (KU Leuven)
Webinar op donderdag 25 februari 2027
Wenst u meerdere opleidingen
te volgen bij LegalLearning?
Overweeg dan zeker onze voordeelformules!
Krijg toegang tot +250 opleidingen
Live & on demand webinars
Met tussenkomst van de kmo-portefeuille
Cryptomunten en de fiscaliteit
Mr. Dave van Moppes (Tuerlinckx Advocaten)
Webinar op donderdag 28 januari 2027
Grensoverschrijdende sociale zekerheid
anno 2026: een update
Dhr. Bruno De Pauw (RSZ)
Webinar op vrijdag 20 november 2026
Ontslag van A tot Z anno 2027
Mr. Kato Aerts, mr. Katrien Coenen
en mr. Sarah Witvrouw (Lydian)
Webinar op donderdag 25 februari 2027
Zet het Hof van Justitie de bevoegdheid van de sociale inspectie om op zoek te gaan in bedrijfsinformatiesystemen op losse schroeven? (Mploy)
Auteur: Ludo Vermeulen (Mploy)
HvJ 4 oktober 2024, C-631/22
De Oostenrijkse politie had de gsm in beslag genomen van de geadresseerde van een pakketje, nadat bij een controle was vastgesteld dat dit pakketje 85 gram cannabis bevatte. Vervolgens deed de politie vergeefse pogingen om het mobieltje te ontgrendelen om toegang te krijgen tot de gegevens die daarin waren opgeslagen. Zij had geen toestemming van het parket of van een rechter.
Het Hof constateert dat de toegang tot persoonsgegevens die op dergelijke informatiedrager staan een ernstige of zelfs zeer ernstige inmenging kan zijn in de grondrechten van de betrokkene. Dergelijke inmenging moet ‘proportioneel’ zijn. De ernst van het strafbare feit waarnaar het onderzoek loopt, vormt een van de belangrijkste parameters wanneer de evenredigheid van zo’n ernstige inmenging wordt getoetst. Een dergelijke inmenging in het privéleven en de bescherming van gegevens moet wettelijk zijn vastgesteld, hetgeen inhoudt dat de nationale wetgever voldoende nauwkeurig moet bepalen met welke elementen rekening moet worden gehouden, met name de aard of de categorieën van de betrokken strafbare feiten.
Verder moet een rechterlijke instantie of een onafhankelijke bestuursrechtelijke entiteit een dergelijke toegang vooraf toetsen, behalve in naar behoren aangetoonde spoedeisende gevallen. Deze toetsing moet zorgen voor een eerlijk evenwicht tussen de legitieme belangen in verband met het onderzoek in het kader van de criminaliteitsbestrijding enerzijds, en de grondrechten op eerbiediging van het privéleven en de bescherming van persoonsgegevens anderzijds.
Een gsm zal meestal veel meer persoonsgegevens (foto’s, filmpjes, berichten, bankgegevens, enzovoort) bevatten dan andere informatiedragers zoals een laptop of een bedrijfscomputer. Het Sociaal Strafwetboek maakt geen onderscheid tussen de soorten informatiedragers en kan dat ook niet doen gezien de snelle technologische evolutie.
De regeling van de bevoegdheid van de sociale inspectie krachtens artikel 42/2 juncto 28 en 29 Soc.Sw. beantwoordt aan geen enkele van deze voorwaarden, terwijl ook mobiele telefoons als informatiedragers onder de reikwijdte van artikel 28 en 29 vallen en laptops en andere toestellen evengoed de door het Hof beschreven gevoelige persoonsgegevens (kunnen) bevatten.
Bron: Mploy
» Bekijk alle artikels: Arbeid & Sociale zekerheid, Privacy & Gegevensbescherming
















