Grensoverschrijdende sociale zekerheid
anno 2026: een update
Dhr. Bruno De Pauw (RSZ)
Webinar op vrijdag 20 november 2026
Wenst u meerdere opleidingen
te volgen bij LegalLearning?
Overweeg dan zeker onze voordeelformules!
Krijg toegang tot +250 opleidingen
Live & on demand webinars
Ontslag van A tot Z anno 2027
Mr. Kato Aerts, mr. Katrien Coenen
en mr. Sarah Witvrouw (Lydian)
Webinar op donderdag 25 februari 2027
Overname van een handelszaak:
15 knelpunten onder de loep
Mr. Vanessa Ramon en mr. Mariël Van Vynckt (Cygnus Advocaten)
Webinar op donderdag 18 maart 2027
Bonusbeleid anno 2027.
Warrants en CAO nr. 90 onder de juridische loep
Mr. Mieke Deconinck en mr. Jan Lein (Claeys & Engels)
Webinar op vrijdag 29 januari 2027
Loontransparantie anno 2027
Mr. Dieter Dejonghe en mr. Veerle Van Keirsbilck
(Claeys & Engels)
Webinar op donderdag 18 februari 2027
Denken aan een ontslag (Mploy)
Auteur: Dirk Heylen (Mploy)
Nadenken over een ontslag kan de werkgever duur te staan komen.
De meeste werkgevers weten dat ze voorzichtig moeten zijn als ze tot ontslag willen overgaan van een werknemer die een loopbaanbaanonderbreking geniet. We denken hierbij o.m. aan moederschapsverlof, zorgverlof, geboorteverlof, thematische verloven. De wet bepaalt wanneer de ontslagbescherming een aanvang neemt en wanneer ze eindigt. Als de ontslagbescherming wordt miskend, bestaat het risico dat de werkgever een schadevergoeding gelijk aan zes maanden loon moet betalen.
Het gebeurde geregeld dat een werkgever tijdens de periode van onderbreking tot een ontslag van de werknemer besloot, maar dat het ontslag dan gegeven werd na afloop van de beschermingsperiode.
Dat is sedert een wet van 7 oktober 2022 uit den boze. Die wet bepaalt namelijk dat ook bij een ontslag gegeven na afloop van de beschermde periode de beschermingsvergoeding verschuldigd is als “tijdens die periode enige voorbereiding werd getroffen”.
De voorbereidende werken van de wet geven als voorbeeld van ‘enige voorbereiding’ het zoeken naar en het voorzien in een definitieve vervanging van de betrokken werknemer, bijvoorbeeld door middel van het publiceren van een vacature voor een betrekking van onbepaalde duur. De wet bepaalt ook uitdrukkelijk dat het nemen van de ontslagbeslissing zelf onder het begrip ‘het treffen van enige voorbereiding’ valt.
Kortom: de werkgever die tijdens de beschermde periode beslist om de werknemer na afloop van die periode te ontslaan, riskeert de betaling van een beschermingsvergoeding.
De werkgever die daarbij denkt dat de werknemer nooit kan bewijzen dat de beslissing tot ontslag al voor de afloop van de beschermde periode werd genomen, zal toch op zijn tellen moeten passen. Er zijn gevallen bekend waarbij sociale inspecteurs in het kader van een onderzoek naar discriminatie zeer verregaande onderzoeksdaden stelden. Zo werd een zoeking gedaan in de mailbox van een HR-verantwoordelijke naar intern mailverkeer over het ontslag en naar overleg per mail met het sociale secretariaat, onder meer over de vraag tot berekening van een opzegvergoeding en de kostprijs van een ontslag. (Op het al dan niet geldig zijn van een dergelijke zoeking gaan we hier niet verder in; de realiteit is alleszins dat dergelijke zoekingen gebeurd zijn.)
De titel van deze bijdrage is een beetje misleidend. Denken over een ontslag mag inderdaad nog net. Tenzij dat denken leidt tot de beslissing om te ontslaan.
Bron: Mploy
» Bekijk alle artikels: Arbeid & Sociale zekerheid














