Zekerheden anno 2026:
een update aan de hand van wetgeving en rechtspraak
Mr. Ivan Peeters (NautaDutilh)
Mr. Philip Van Steenwinkel (Hogan Lovells)
Webinar op donderdag 19 november 2026
Faillissementsrecht anno 2026:
recente wetgeving en rechtspraak
Mr. Ilse Van de Mierop en mr. Charlotte Sas
(DLA Piper)
Webinar op donderdag 26 november 2026
Generatieve AI
in de juridische praktijk
Dr. Wim De Mulder (KU Leuven)
Webinar op donderdag 25 februari 2027
Wenst u meerdere opleidingen
te volgen bij LegalLearning?
Overweeg dan zeker onze voordeelformules!
Krijg toegang tot +250 opleidingen
Live & on demand webinars
Ondernemingsstrafrecht:
de ingrijpende wijzigingen vanaf 1 september 2026
Mr. Stijn De Meulenaer en mr. Danique Van Mechelen (Everest)
Webinar op dinsdag 24 november 2026
Bestuurdersaansprakelijkheid
bij cyberincidenten
Dhr. Bernd Fiten en dhr. Bram Goetry (CRANIUM)
Webinar op vrijdag 29 januari 2027
Weigering homologatie reorganisatieplan. Gebrek aan interestbetaling aan hypothecaire schuldeisers. Ondernemingsrechtbank Gent 22 september 2026 (Eric B.)
Auteur: Eric B.
Samenvatting gemaakt met behulp van AI
Feiten
De schuldenaar (vastgoed- en holdingvennootschap) werd toegelaten tot de gerechtelijke reorganisatie voor een collectief akkoord.
Het reorganisatieplan voorzag voor zeven hypothecaire schuldeisers in een opschorting van 18 maanden zonder afbetaling van hoofdsommen en zonder intrestbetaling aan vijf van hen.
Vijf hypothecaire schuldeisers gaven geen toestemming om te verzaken aan hun intresten; de schuldenaar genereerde geen vrije liquiditeiten voor maandelijkse intresten.
Verweermiddelen
De schuldenaar verzocht de homologatie en voerde aan dat intresten individueel geregeld konden worden en niet verschuldigd waren indien niet meer hypothecair gedekt.
Een hypothecaire schuldeiser vorderde de weigering wegens onredelijke aantasting van zijn rechten en doelafwending.
Principes
De executierechten van hypothecaire schuldeisers kunnen slechts zonder toestemming worden opgeschort indien de intresten tijdens de opschorting worden voldaan (art. XX.75/2, § 1 WER).
Deze verplichting geldt ongeacht of de intresten nog door de hypothecaire inschrijving zijn gewaarborgd (art. 87 Hypotheekwet).
Een plan waarvan vaststaat dat verplichtingen niet kunnen worden nagekomen, schendt de goede trouw en tast rechten van schuldeisers kennelijk onredelijk aan.
Een reorganisatie mag niet worden aangewend ter doelafwending om louter tijd te winnen voor het behoud van een privé-gezinswoning zonder reële economische activiteit.
Besluit
De Ondernemingsrechtbank Gent weigert de homologatie wegens strijdigheid met artikel XX.75/2, § 1 WER en onredelijke aantasting van schuldeisersbelangen.
De rechtbank verleent de schuldenaar een tweede kans (art. XX.79, § 3 WER) om een aangepast reorganisatieplan voor te leggen.
De gerechtskosten vallen ten laste van verzoekster en het vonnis is uitvoerbaar bij voorraad.
» Bekijk alle artikels: Insolventie & Faillissement

















