Loontransparantie:
wel of geen realiteit in 2026?

Mr. Dieter Dejonghe en mr. Veerle Van Keirsbilck

(Claeys & Engels)

Webinar op dinsdag 8 december 2026


Grensoverschrijdende sociale zekerheid
anno 2026: een update

Dhr. Bruno De Pauw (RSZ)

Webinar op vrijdag 20 november 2026


Discriminatie op de werkvloer:
de laatste ontwikkelingen

Mr. Inger Verhelst (Claeys & Engels)

Webinar op donderdag 24 september 2026


Wenst u meerdere opleidingen
te volgen bij LegalLearning?

Overweeg dan zeker onze voordeelformules!

 

Krijg toegang tot +250 opleidingen

Live & on demand webinars

Met tussenkomst van de kmo-portefeuille


Tewerkstelling van buitenlandse
werknemers anno 2026

Mr. Sophie Maes en mr. Simon Albers (Claeys & Engels)

Webinar op vrijdag 23 oktober 2026


Arbeidsovereenkomsten onder de loep:
een must in 2026

Mr. Kato Aerts en mr. Sarah Witvrouw (Lydian)

Webinar op vrijdag 2 oktober 2026

Meer flexibiliteit door versoepelde regels over uurroosters in het arbeidsreglement vanaf 1 april 2026 (Partena)

Auteur: Katty Kerkhofs (Partena)

Context

Op vandaag moeten alle uurroosters van de voltijdse werknemers in het arbeidsreglement opgenomen zijn. 

Voor de vaste deeltijdse uurroosters volstaat het sinds 1 oktober 2017 (Wet wendbaar en werkbaar werk) dat deze in de arbeidsovereenkomst opgenomen zijn, tenzij dit deeltijdse uurrooster buiten de voltijdse uurroosters in het arbeidsreglement valt. Voor variabele deeltijdse uurroosters moet er sindsdien een kader in het arbeidsreglement opgenomen (tijdvakken, dagen, kennisgevingstermijn van 7 werkdagen) worden. 

Voor elke deeltijdse werknemer moet de werkgever op de plaats waar het arbeidsreglement geraadpleegd kan worden, een afschrift of uittreksel van de arbeidsovereenkomst met vermelding van het uurrooster, de identiteit van de werknemer en de handtekening van beide partijen bewaren. Dit afschrift of uittreksel mag voortaan ook elektronisch bewaard worden.

Het federale regeerakkoord voorzag een versoepeling van de verplichting om alle toepasselijke voltijdse uurroosters op te nemen in het arbeidsreglement. Werkgevers kunnen vanaf 1 april 2026 ervoor kiezen om een algemeen tijdskader te vermelden in het arbeidsreglement, dat bepaalt op welke dagen en binnen welke uren in de onderneming wordt gewerkt. De individuele werkroosters van de werknemers moeten dan binnen dit tijdskader vallen, maar de werkgever moet ze niet meer allemaal opnemen in het arbeidsreglement. 

Algemeen tijdskader in plaats van alle voltijdse uurroosters

Vanaf 1 april 2026 kunnen werkgevers er ook voor kiezen om een algemeen kader van de gewone arbeidstijd te vermelden in het arbeidsreglement als alternatief voor de opname van de voltijdse uurroosters. 

Dit algemeen kader moet de volgende elementen bevatten:

  • de dagen van de week waarop gewerkt kan worden, bv. van maandag tot vrijdag;
  • het dagelijks tijdvak waarbinnen gewerkt kan worden, bv. tussen 7u en 20u; 
  • de minimale en de maximale dagelijkse arbeidsduur; 
  • de normale en de maximale wekelijkse arbeidsduur. 

De uurroosters die toegepast worden in de onderneming moeten dan enkel inpasbaar zijn in het algemeen kader van de gewone arbeidstijd zoals vermeld in het arbeidsreglement. 

Het is niet verplicht om dergelijk algemeen kader op te nemen in het arbeidsreglement. Men kan er ook voor blijven kiezen om alle voltijdse uurroosters tevermelden in het arbeidsreglement.

Om een uurrooster in te voeren in het arbeidsreglement, moet een werkgever de procedure tot 

wijziging van het arbeidsreglement volgen. Dit veronderstelt overeenstemming:

  • in de ondernemingsraad; of
  • met alle individuele werknemers als er geen ondernemingsraad is (aanplakking met opmerkingenregister).
Versoepeling van de procedure voorbesluitvorming binnen het paritair comité

Als in de onderneming geen akkoord kan bereikt worden, moet eerst de dienst Toezicht Sociale Wetten (TSW) van de FOD WASO en daarna het bevoegde paritair comité (PC) een verzoeningspoging doen om het probleem op te lossen. Als verzoening niet mogelijk is, wat maar zelden gebeurt, hakt het PC de knoop door bij stemming. De beslissing wordt genomen door het akkoord van minstens 75 % van de werkgevers- en 75 % van de werknemersafgevaardigden en vereist dus een dubbele meerderheid van alle representatieve werkgevers-en werknemersafgevaardigden.

Het wetsontwerp versoepelt deze besluitvorming binnen het PC met ingang van 1 april 2026

Voortaan zal het akkoord van minstens alle aanwezige vertegenwoordigers van  1 representatieve werkgeversorganisatie en minstens alle aanwezige vertegenwoordigers van 1 representatieve werknemersorganisatie in het PC volstaan om geldig te kunnen beslissen over:

  • de opname van een uurrooster in het arbeidsreglement als er geen algemeen tijdskader in het arbeidsreglement is opgenomen;
  • een wijziging van een bestaand algemeen kader van de gewone arbeidstijd in het arbeidsreglement;
  • de opname van een uurrooster in het arbeidsreglement dat zich bevindt buiten het algemeen kader van de gewone arbeidstijd in het arbeidsreglement.

De dubbele meerderheid is wel nog nodig als het PC een beslissing moet nemen over de eerste opname van een algemeen kader van de gewone arbeidstijd in het arbeidsreglement. 

Wat betekent dit voor jou?

Als werkgever moet je vanaf 1 april 2026 niet meer alle voltijdse uurroosters die van toepassing zijn in de onderneming vermelden in het arbeidsreglement. Het volstaat dat de uurroosters inpasbaar zijn in een algemeen tijdskader van de gewone arbeidstijd.

In dat geval moet je als werkgever het algemeen tijdskader opnemen in het arbeidsreglement, dat dan volgende elementen moet bevatten:

  • de dagen van de week waarop gewerkt kan worden;
  • het dagelijks tijdvak waarbinnen gewerkt kan worden; 
  • de minimale en maximale dagelijkse arbeidsduur; 
  • de normale en de maximale wekelijkse arbeidsduur. 

Het is evenwel niet verplicht om een algemeen kader op te nemen in het arbeidsreglement. Men kan er ook voor blijven kiezen om alle voltijdse uurroosters te vermelden in het arbeidsreglement.

Bron: Partena

» Bekijk alle artikels: Arbeid & Sociale zekerheid

Boeken in de kijker: