Omgevingsprocedure:
de allerlaatste ontwikkelingen
Mr. Bart De Becker (De Becker Advocaten)
Webinar op donderdag 26 november 2026
Wenst u meerdere opleidingen
te volgen bij LegalLearning?
Overweeg dan zeker onze voordeelformules!
Krijg toegang tot +250 opleidingen
Live & on demand webinars
Met tussenkomst van de kmo-portefeuille
Generatieve AI
in de juridische praktijk
Dr. Wim De Mulder (KU Leuven)
Webinar op donderdag 25 februari 2027
Koop-verkoop van onroerend goed:
obstakels uit de praktijk
Mr. Jérémy Vanderheyde en mr. Karel Veuchelen
(Scale / Schoups)
Webinar op donderdag 19 november 2026
Wallonië verlaagt de registratierechten voor aankoop van de enige eigen gezinswoning van 12,5% naar 3% (Lydian)
Auteurs: Dario Petosa en Bruno Stroobants (Lydian)
Het Waals Parlement heeft een hervorming van het Waalse belastingstelsel goedgekeurd die een aanzienlijke verlaging van de registratiebelasting inzake aankoop van de enige eigen gezinswoning introduceert. Vanaf 1 januari 2025 daalt namelijk het registratietarief in dat verband van 12,5% naar 3%, dit voor authentieke verkoopakten verleden vanaf deze datum.
Wallonië voert hiermee aldus hetzelfde tarief in als dat in Vlaanderen van kracht was van 1 januari 2022 t.e.m. 31 december 2024 (sinds 1 januari 2025 is dit tarief in Vlaanderen nog verder verlaagd van 3% naar 2%) en tracht hiermee betaalbaar wonen te ondersteunen als ook de fiscale behandeling van de aankoop van de enige eigen gezinswoning meer in lijn te brengen met Vlaanderen.
Voorwaarden voor toepassing van het verlaagd tarief :
- De koper betreft een natuurlijke persoon die de volle eigendom verwerft;
- De koper betrekt het onroerend goed als hoofdverblijfplaats uiterlijk binnen drie jaar (voor bestaande woningen) respectievelijk vijf jaar (voor bouwgronden, woningen op plan of woningen in aanbouw) na aankoop;
- De koper bezit op het moment van aankoop geen ander onroerend goed (geheel of gedeeltelijk) bestemd voor bewoning in volle eigendom ; en
- De koper vestigt gedurende een ononderbroken periode van minimaal drie jaar zijn hoofdverblijfplaats in het aangekochte onroerend goed.
Wat bij niet-naleving?
Indien deze voorwaarden niet cumulatief worden nageleefd, wordt het verschil tussen het verlaagd tarief (3%) en het standaardtarief (12,5%), vermeerderd met wettelijke interesten, alsnog geheven. Het verlaagd tarief wordt evenwel gehandhaafd indien de niet-naleving van één of meer voorwaarden het gevolg is van overmacht of dwingende gezins-, medische, professionele of sociale redenen.
Bron: Lydian
» Bekijk alle artikels: Bouw & Vastgoed














