Generatieve AI
in de juridische praktijk

Dr. Wim De Mulder (KU Leuven)

Webinar op donderdag 25 februari 2027


Vennootschapsrecht anno 2026:
recente wetgeving en rechtspraak

Mr. Joris De Vos en mr. Laurens Engelen (Dentons)

Webinar op vrijdag 23 oktober 2026


Successieplanning anno 2027

Mr. Olivier De Keukelaere en mr. Nathalie Labeeuw (Cazimir)

Webinar op donderdag 4 maart 2027


Oude successieplanningen onder de loep:
wat bij gewijzigde omstandigheden?

Mr. Rinse Elsermans (Cazimir)

Webinar op donderdag 18 februari 2027


Wenst u meerdere opleidingen
te volgen bij LegalLearning?

Overweeg dan zeker onze voordeelformules!

 

Krijg toegang tot +250 opleidingen

Live & on demand webinars

Met tussenkomst van de kmo-portefeuille


Bestuurdersaansprakelijkheid
bij cyberincidenten

Dhr. Bernd Fiten en dhr. Bram Goetry (CRANIUM)

Webinar op vrijdag 29 januari 2027

Eindejaarstip : kapitaalverminderingen en gunstregime familiebedrijven – een gevaarlijke combinatie (Tiberghien)

Auteur: Pieter Souffriau (Tiberghien)

Publicatiedatum: 06/12/2017

Zoals genoegzaam bekend wijzigen de regels betreffende de fiscale gevolgen van kapitaalverminderingen vanaf 1 januari 2018. Vanaf 1 januari 2018 zullen kapitaalverminderingen immers niet langer belastingvrij zijn maar proportioneel worden aangerekend op de reserves, en dus deels worden belast als dividend. In de praktijk stellen wij vast dat menig aandeelhouder op dit ogenblik overweegt het kapitaal van zijn vennootschap te verminderen voor de invoering van deze nieuwe regeling. Gelet op de hoogdringendheid die er op dit ogenblik bestaat om de kapitaalvermindering tijdig door te voeren (vanaf 1 januari 2018) wordt er op dit ogenblik vaak sneller voorbij gegaan aan bepaalde fiscale risico’s gekoppeld aan kapitaalverminderingen. In dit kader merken wij op dat de fiscus reeds heeft aangekondigd dat men met verhoogde interesse deze kapitaalverminderingen zal onderzoeken.

Een regeling waar op dit ogenblik mogelijks te weinig aandacht wordt aan besteed betreft het gunstregime voor schenking/vererving van familiale vennootschappen. Het gunstregime voorziet in een vrijstelling van schenkbelasting en een verminderd tarief in de erfbelasting (nl. 3% in rechte lijn en tussen echtgenoten). Om dit regime te behouden na schenking/overlijden, mogen geen kapitaalverminderingen gebeuren binnen de drie jaar na overdracht van de familiale vennootschap. Zodra in deze periode het kapitaal wordt verminderd leidt dit tot het proportioneel verlies van de vrijstelling/het verminderd tarief. Ook een partiële splitsing kan aanleiding geven tot een kapitaalvermindering aldus de Vlaamse Belastingdienst (zie hierover onze eerdere nieuwsbrief)

Concreet betekent dit het volgende: een kapitaalvermindering ten belope van de helft, leidt tot verlies van het gunstregime over de helft van de waarde van de aandelen. Bij de berekening van het pro rata wordt geen rekening gehouden met de overige bestanddelen van het eigen vermogen (zoals reserves). Onnodig gezegd dat onoordeelkundige kapitaalverminderingen bij controle van het dossier drie jaar na de overdracht tot zeer onaangename situaties kunnen leiden.

Het is dan ook steeds aangewezen rekening te houden met de wijze en tijdstip van verkrijging van aandelen vooraleer men overgaat tot herstructurering (incl. kapitaalvermindering) van een familiale vennootschap.

Lees hier het originele artikel

Juriste (FR)

Directeur Legal

Junior Legal Counsel

Boeken in de kijker: