Wenst u meerdere opleidingen
te volgen bij LegalLearning?
Overweeg dan zeker onze voordeelformules!
Krijg toegang tot +250 opleidingen
Live & on demand webinars
Met tussenkomst van de kmo-portefeuille
Bestuurdersaansprakelijkheid
bij cyberincidenten
Dhr. Bernd Fiten en dhr. Bram Goetry (CRANIUM)
Webinar op vrijdag 29 januari 2027
Aansprakelijkheid voor gebrekkige producten:
de uitbreiding van Boek 6 BW
(inclusief handboek)
Dhr. Constant De Koninck (Rekenhof)
Webinar op donderdag 20 mei 2027
Generatieve AI
in de juridische praktijk
Dr. Wim De Mulder (KU Leuven)
Webinar op donderdag 25 februari 2027
Omgevingsprocedure:
de allerlaatste ontwikkelingen
Mr. Bart De Becker (De Becker Advocaten)
Webinar op donderdag 26 november 2026
Cryptomunten en de fiscaliteit
Mr. Dave van Moppes (Tuerlinckx Advocaten)
Webinar op donderdag 28 januari 2027
Individuele levensverzekering : nieuw huwelijksvermogensrecht heeft ook impact op Vlaamse erfbelasting! (LegalNews.be)
Auteur: LegalNews
Publicatiedatum: 21/11/2018
Er bestaat al jarenlang onduidelijkheid over het huwelijksvermogensrechtelijk statuut van levensverzekeringen die gesloten worden door, voor en tussen echtgenoten gehuwd met gemeenschap van goederen. Die civielrechtelijke discussie heeft zelfs geleid tot een fiscale discussie tussen de federale rulingdienst en de federale belastingadministratie.
Eind 2016 had het Vlaams Gewest al beslist om via een decretale ingreep een eigen koers te varen, maar niettemin blijkt het nieuw huwelijksvermogensrechtelijk statuut van de levensverzekering ook in het Vlaams Gewest een impact te hebben.
Dit vindt althans de Vlaamse belastingdienst ‘Vlabel’ (Standpunt nr. 18073 van 15 oktober 2018, gepubliceerd op 13 november 2018)
LegalNews vroeg aan dhr. Paul Van Eesbeeck in het kort meer uitleg.
Wat zegt Vlabel?
Concreet houdt het nieuwe Vlabel-standpunt in dat voor koppels zonder gemeenschappelijke afstammeling, het regime van de uitgestelde erfbelasting op in principe de helft van de latere verzekeringsprestaties (voor zover althans de langstlevende effectief een latere uitkering uit de levensverzekering zou krijgen) zoals dat tot 1 september 2018 gold, volgens Vlabel vanaf 1 september 2018 wordt ingeruild voor het stelsel van de onmiddellijke taxatie op in principe de helft van de (netto)afkoopwaarde van de polis die verder loopt op naam van de langstlevende echtgenoot.
Voor alle duidelijkheid: levensverzekeringen die tot de tweede pensioenpijler behoren (groeps- en IPT-verzekeringen, VAPZ, enz.) vallen niet onder dat Vlabel-standpunt, omdat het Vlabel-standpunt verwijst naar het ‘nieuw huwelijksvermogensrecht’, dat uiteraard niet van toepassing is op de tweede pensioenpijler.
Wat moeten we hieruit besluiten?
Het al dan niet hebben van een gemeenschappelijke afstammeling wordt ook in het Vlaams Gewest bepalend voor de toepassingsmodaliteiten van de erfbelasting op een levensverzekering die verder loopt op naam van de overlevende echtgenoot die met gemeenschap van goederen getrouwd was.
» Bekijk alle artikels: Successie & Vermogen, Verbintenissen & Goederen, Verzekeringen & Aansprakelijkheid


















